Harun Can Doğan: ''Savunmaya Ağırlık Vermemiz Gerekiyor''
Harun Can Doğan: ''Savunmaya Ağırlık Vermemiz Gerekiyor''

Türkiye Basketbol Ligi ekiplerinden Bandırma Kırmızı’nın 20 yaşındaki kaptanı Harun Can Doğan, sıkıntılı bir süreç geçiriyor olsalar da ligde kalacaklarına inandığını dile getirdi. Ligde 24 hafta geride kalırken 16. sırada bulunan Bandırma temsilcisinin altyapısından yetişen Harun Can, ligin en genç ekiplerinden biri olarak enerjilerini kullanarak geride kalan haftalarda rakiplerini zorlayabileceklerini söyledi.

-Pek mutlu olmadığınız bir sezon geçiriyorsunuz. Senin gözünden dinleyebilir miyiz nasıl bir süreç yaşadığınızı?

Harun Can Doğan: Takımımızda tüm oyuncular altyapıdan yeni çıkmış genç oyuncular. Sezon başında lige alışamama durumu yaşadığımızı söyleyebilirim. Bir iki oyuncu dışında takımın genelinin ilk Türkiye Basketbol Ligi tecrübesi bu sene yaşanıyor. Sezon öncesi gerek hazırlık maçları ile gerek Federasyon Kupası müsabakaları ile lige alışmaya çalıştık ama bazı şeyler de hemen olmuyor… Lig maratonuna altı mağlubiyet alarak başlayınca moraller de bozuldu haliyle. Ayrıca hepimiz genç olduğumuz için yaşadıklarımızdan psikolojik olarak çabuk etkileniyoruz, mental düşüşler yaşanıyor. Tabii aynı şekilde galibiyet alınca da cesaretlenip özgüvenimizi geri yerine getiriyoruz. Normal sezonun ilk yarısını bizim adımıza adaptasyon süreci olarak görüyorum. İkinci devre, oyun olarak da daha iyi bir seviyede mücadeleye başladık, ilk iki maçımızı da kazandık. Ondan sonra performansımızda yine bir dalgalanma oldu. Ben, bir alt lige düşeceğimize inanmıyorum. Play off için bile matematiksel olarak bir olasılık var ama o nokta biraz zor görünüyor. Biz, bundan sonra kalan maçlarımızın tümünü kazanarak ligi şu andan itibaren gelebileceğimiz en iyi noktada tamamlamak istiyoruz.

-Türkiye Basketbol Ligi’nde çok dişli rakipleriniz var. Ligin en genç takımlarından biri olarak daha tecrübeli ekipler karşısında zorlandığınız oluyor mu?

Harun Can Doğan: Karşılaştığımız neredeyse tüm rakip takımların oyuncuları Süper Lig geçmişi olan oyuncular. Onlara karşı oynadığımız zaman değişik duygular hissediyoruz… Küçük yaşlardan beri takip ettiğimiz tecrübeli isimler ile karşılıklı oynamak değişik bir duygu. Çok da zor oluyor açıkçası. Hem başarılı kariyerleri olan, hem de bu lige alışmış isimlerden bahsediyoruz. Biz de hem yaş olarak onlardan küçük hem de onlara göre deneyimsiz olduğumuz için üzerimizde bir baskı oluyor mutlaka. Yine de onlarla mücadele etmenin hepimize çok şey kazandırdığını düşünüyorum. Bundan sonraki basketbol yaşantımız için önemli bir birikim sahibi oluyoruz; neticede önümüzde uzun yıllar var.

-Senin ayrı bir özgüvenin de olmalı… Bandırma Kırmızı ile daha önce bu ligden bir alt lige düşüp, ertesi sezon tekrar Türkiye Basketbol ligine çıkmıştınız. Çok genç yaşta böyle tecrübeler yaşamış olmak sana neler kattı?

Harun Can Doğan: İki sezon önce bu ligden düşmek bizim için çok kötü, bizi fazlası ile de üzen bir durum olmuştu. Daha sonra altyapıdan beri sürekli bir arada oynadığımız oyuncular ile birlikte, omuz omuza verip tekrar Türkiye Basketbol Ligi’ne yükseldik. O da çok büyük bir mutluluktu tabii… Bu takım için bu kadar şey başarmışken, bu sene düşme potasına yakın olmak onur kırıcı. Ben, böyle kötü bir ihtimalin gerçekleşmeyeceğine inanıyorum.

-Takımda kriz yönetmeyi en iyi bilen oyunculardan birisin. Geride kalan haftalarda yükselişe geçmek için sence neler yapmanız gerekiyor?

Harun Can Doğan: Özellikle ligin ikinci yarısında çok fazla sayı yemeye başladık. Gençliğimizi, enerjimizi kullanarak savunmaya ağırlık vermemiz gerekiyor. Bunu başardığımız takdirde bizden daha başarılı durumda olan rakiplerimizi sıkıştıracağımıza inanıyorum.

Röportaj: Şansın Tokyay

Fotoğraf: Fatih Bayat